Rozmiar: 2099 bajtów
HISTORIA 1
Wszystko zaczęło się w 1971 roku w Szczecinku.Pod koniec maja kierownik Powiatowego Domu Kultury odbył z Ryszardem Pokorskim poważną rozmowę. Dobrze by było gdyby tak z okazji "22 Lipca" zorganizować koncert w muszli koncertowej,- sprzęt będzie. Niektórym ta data kojarzy się z "d.E.Wedel" a innym ze Świętem państwowym. Sprzęt był tzn. dwa regenty 30 i jedna 60 na wokal, przechodzony Szpaderski.Trzeba było jeszcze skompletować zespół.Ponieważ w tym czasie w mieście działały trzy zespoły w konkurncyjnych klubach, żeby nie było konfliktu z każdego zespołu odszedł 1 muzyk i tak powstała "Bluesowa Grupa Kram" która zagrała na tej uroczystości po kilku tygodniach prób.
Blueseowa grupa KRAM
Na zdjęciu od lewej:Roman Konigsman-bass, Rysiek Pokorski-gitara, Janusz Danik-bębny
Był tylko jeden problem, podczas koncertu wykonaliśmy kilkanaście utworów z repertuaru "Jimi Hendrixa", "Cream", "Taste", i "Deep Purple". Na widowni szał !!! a na drugi dzień po imprezie dywanik u kierownika. Jeśli chcecie dalej u nas grać to na "Five o clockach" taką muzykę możecie żempolić, jednak na imprezy prestiżowe i akademie należy przygotować kilka ładnych piosenek polskich. Do zespołu dołączyła Basia Ostrowska zwyciężczyni festiwali Piosenki Żolnierskiej z Kołobrzegu i Piosenki Radzieckiej z Zielonej Góry.Przygotowaliśmy kilka własnych utworów i jesienią udaliśmy się na na X Festiwal Piosenkarzy i Zespołów Amatorskich w Jeleniej Górze gdzie znaleźliśmy się w 10 laureatów.
KRAM w Jeleniej górze 1971
Po powrocie i długich debatach w zespole doszliśmy do wniosku że jednak w trzech tego rodzaju muzyki nie da się grać i trzeba będzie skład nieco rozszerzyć.Wtedy do zespołu dokoptowali Saszka Stankiewicz-gitara i Wojtek Nowak-vocal-instrumenty perkusyjne.
KRAM wiosna 1972
Nawiązaliśmy współpracę z Szczecineckim poetą Zygmuntem Flisem. Miesięcznik "Jazz" drukował czasami wiersze-teksty z których skorzystaliśmy skwapliwie i zaczęło się przygotowanie repertuaru własnego bo na granie piosenek z repertuaru "Trubadurów" czy "Czerwonych Gitar" jakoś nikt nie miał ochoty. Po dokładnym dopracowaniu wcześniej przygotowanych piosenek zostaliśmy zaproszeni do Radia Koszalin i zarejestrowaliśmy w studiu kilka utworów.
"Zamówię Cię różą" - muz.R.Pokorski - sł.Z.Flis
"Zabita woda" - muz.R.Pokorski/R.Konigsmann/W.Nowak- sł.B.Chorążuk
"Piosenka o gorzkiej gospodzie" - muz.R.Pokorski - sł.B.Szymańska
"Człowiekowi człowiek" - muz.R.Pokorski sł.B.Michnik

Z czterech nagrań jedno "Człowiekowi człowiek" od razu zostało zablokowane przez cenzurę na ponad 20 lat. Pozostałe zaczęły pojawiać się na antenach radiowych m.in."Radia Koszalin","Rozgłośni Harcerskiej", i "Studia Rytm" gdzie na początku 1972 roku przez okres kilkunastu tygodni "Zabita woda" znajdowała się w 1 dziesiątce listy przebojów Witolda Pogranicznego, oraz na krajowej liście przebojów czasopisma "NON STOP" , jedynego poza specjalistycznym "JAZZ-em" pisma muzycznego w Polsce.

Więcej....Historia 2 Rozmiar: 184 bajtów