Rozmiar: 2099 bajtów
HISTORIA 4
Rok 1974 Kwiecień. Rysiek i Roman opuszczają koszary. Już wcześniej po Opolu padła propozycja współpracy z Estrady Koszalińskiej, w międzyczasie z "IMPARTU" Wrocławskiego i Agencji Koncertowej PSJ w Warszawie. Ponieważ Koszalin był najbliżej miejsca zamieszkania a w zasadzie żadna z Agencji nie przedstawiła konkretów wybrano Koszalin. Od razu wpuszczono zespół na głęboką wodę, wspólna trasa koncertowa ze znaną już w Europie a nawet na całym świecie z przeboju "Dziewczyna o perłowych włosach" węgierską "OMEGĄ" (stadiony i amfiteatry). Estrada dysponowała tylko 200 W. Dynacordem a Węgrzy przywieżli wtedy WEM-a 2x800 W. Na nasze szczęście na pierwszym koncercie w Kołobrzegu chłopakom z "Omegi" sfajczył się Marshall gitarzysty solowego i po drugim numerze pożyczyliśmy mu piec na gitarę za co na następnych koncertach graliśmy już na połączonych gratach, co wpływało raczej korzystnie na porównanie muzyki obydwu kapel i "Kram" ponieważ był swój nawet był lepiej przyjmowany. Celowo wcześniej nie pisałem nic o składzie, wiadomo było że Wojtka z koszar na takie imprezy nie puszczono. Trzeba było natychmiast przeprowadzić zmiany do zespołu doszedł Zbyszek Brzeziński-gitara Stefan Gliszczyński-perkusja a Basia Ostrowska podpisała kontrakt z "Radarem" i na jej miejsce wszedł Romek Karwiński wokalista "Pomorzan" z Białogardu.
Rozmiar: 19315 bajtówRozmiar: 6094 bajtów
I w takim składzie po miesiącu prób zagraliśmy koncerty z "OMEGĄ". Następna trasa kilkunastokoncertowa odbyła się z bardzo popularnym wtedy
"HOMO HOMINI" z którym związaliśmy się na dłużej a ponieważ oni pracowali w "IMPARCIE", również przenieśliśmy się do Wrocławia. Wtedy też wrócił do zespołu Wojtek Nowak a Zbyszek Brzeziński przeszedł do "HOMO HOMINI". Wrocławskie radio udostępniło nam studio w którym to dokonaliśmy rejestracji dwóch nowych piosenek. Jedna z nagranych "Biała sowa, biała dama, biały kruk" została wydana na pocztówkach dźwiękowych i prawie sześć mięsięcy trzymała się w czołówce listy przebojów "Studia Rytm"
Rozmiar: 22794 bajtów
W tym czasie też wystąpiliśmy w kilku programach TVP m in. w "Tele Echu" Ireny Dziedzic do którego powstała nowa wersja "Zamówię Cię Różą" będąca wiodącym obok "Białej sowy" i "Zabitej wody" przebojem na koncertach "KRAMU" Poniżej zdjęcie po programie.
Rozmiar: 16945 bajtów
Na przełomie roku 74/75 dochodzi w zespole do nieporozumień repertuarowych i rozstajemy się z Romkiem Karwińskim. Wiosną roku 1975 otrzymujemy dwie propozycje: nagrania płyty dla Polskich Nagrań i współpracy z Agencją Koncertową PSJ. w Warszawie. Obydwie przyjmujemy i przenosimy się do Warszawy. Grając w "STODOLE" zostajemy zakwaterowani w akademiku przy Pl.Narutowicza gdzie jednocześnie w "ALFIE" otrzymujemy bezpłatnie salę prób dzieląc ją z "2+1" i przygotowujemy materiał na płytę grając w międzyczasie koncerty chyba we wszystkich studenckich klubach Warszawy. Jesienią otrzymujemy termin nagrań w studiu Polskich Nagrań na Długiej.
A to fotka z koncertu w "ALFIE"
Rozmiar: 23840 bajtów
Widać już na niej nowy nabytek zespołu wokalistę Wieśka Sołgałę który rozpoczął współpracę z zespołem od nagrania kilku piosenek na płycie.

Rozmiar: 184 bajtów 3 powrót Więcej - 5 Rozmiar: 184 bajtów